Επιλογή προϊσταμένων Γενικών Διευθύνσεων στους ΟΤΑ β΄ βαθμού

Θέμα:  Επιλογή προϊσταμένων Γενικών Διευθύνσεων στους ΟΤΑ β΄ βαθμού

Σχετ.:  Η υπ΄ αριθμ. πρωτ. 40738/3-8-2018 Εγκύκλιος του Υπουργείου Εσωτερικών

κ. Περιφερειάρχη,

Στην από 3 Αυγούστου 2018 Εγκύκλιο του Υπουργείου Εσωτερικών (ΑΔΑ: 7ΝΘ3465ΧΘ7- 1ΑΟ), με θέμα «Επιλογή προϊσταμένων Γενικών Διευθύνσεων στους ΟΤΑ β΄ βαθμού με τις διατάξεις των άρθρων 84-86 του Υπαλληλικού Κώδικα, όπως ισχύει» αναφέρονται τα εξής:

«Σύμφωνα με τις μεταβατικές διατάξεις του άρθρου 30 παρ. 4 του ν. 4369/2016, όπως ισχύει κατά την πρώτη εφαρμογή του παρόντος συστήματος επιλογής προϊσταμένων, αρχικά εκδίδονται οι προκηρύξεις για τις θέσεις Προϊσταμένων Γενικών Διευθύνσεων. Κατόπιν τούτου και δεδομένου ότι: α) σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 86 παρ. 7α του Υ.Κ., όπως ισχύει, η προκήρυξη για την πλήρωση θέσεων Προϊσταμένων Γενικών Διευθύνσεων των Περιφερειών διενεργείται με Κοινή Απόφαση του Υπουργού Διοικητικής Ανασυγκρότησης και του Υπουργού Εσωτερικών, με την οποία καθορίζονται οι όροι και οι προϋποθέσεις συμμετοχής στην διαδικασία της επιλογής και β) το Υπουργείο Εσωτερικών αποτελεί τον επισπεύδοντα φορέα για την έκδοση των ως άνω αποφάσεων, παρακαλούνται οι αρμόδιες Διευθύνσεις Διοίκησης των Περιφερειών να αποστείλουν

στην υπηρεσία μας (Διεύθυνση Προσωπικού Τ.Α., Σταδίου 27, Τ.Κ. 101 83, Αθήνα,), το αργότερο έως 14/9 του τρέχοντος έτους, τα εξής:

1) Αίτημα με τις προκηρυσσόμενες θέσεις του συνόλου των Γενικών Διευθύνσεων, όπως αυτές αποτυπώνονται στον ισχύοντα Οργανισμό Εσωτερικής Υπηρεσίας της Περιφέρειας, χωρίς δηλαδή να απαιτείται η προηγούμενη αξιολόγηση των δομών και τροποποίησή του.

2) Τον ισχύοντα Οργανισμό Εσωτερικής Υπηρεσίας σε έντυπη μορφή. Επισημαίνεται ότι με τον Ο.Ε.Υ. θα πρέπει να καθορίζονται οι κλάδοι από τους οποίους θα προέρχονται οι προϊστάμενοι των οργανικών μονάδων.

3) Τα ειδικά περιγράμματα των προκηρυσσόμενων θέσεων ευθύνης, σε έντυπη και ηλεκτρονική μορφή (αρχείο doc), στα e-mail : i.tzima@ypes.gr, e.pavli@ypes.gr).

Διευκρινίζεται, εν προκειμένω, ότι στα ανωτέρω περιγράμματα, τα οποία αποτελούν αναπόσπαστο μέρος της προκήρυξης, πέραν των τυπικών – κύριων και πρόσθετων – προσόντων που προβλέπονται από τις οικείες οργανικές διατάξεις και τα οποία αποκλειστικώς και μόνο αυτά θα πρέπει να αποτυπώνονται στο αντίστοιχο πεδίο «τυπικά προσόντα» του Π.Θ.Ε., τυχόν πρόσθετα προσόντα που πρέπει να διαθέτουν οι υπάλληλοι-υποψήφιοι για τις εν λόγω θέσεις ευθύνης, δύνανται να προβλέπονται ως επιθυμητά προσόντα σε αντίστοιχο πεδίο του Π.Θ.Ε., χωρίς ωστόσο αυτά, εφόσον δεν προβλέπονται από τις οικείες οργανικές διατάξεις, να επηρεάζουν το παραδεκτό της αίτησης υποψηφιότητας των υπαλλήλων.»

Ο Σύλλογος Εργαζομένων Περιφέρειας Θεσσαλίας διεκδικεί τις κρίσεις των προϊσταμένων στην Περιφέρεια Θεσσαλίας ΑΜΕΣΑ!!!  Γνωρίζουμε όλοι μας ότι κρίσεις δεν έχουν πραγματοποιηθεί ποτέ από την εφαρμογή του Καλλικράτη και συμφωνούμε όλοι στο ότι δεν μπορούμε πλέον να πορευόμαστε έτσι, χωρίς την εφαρμογή αξιοκρατικών διαδικασιών! Για την ολοκλήρωση των παραπάνω, ο Σ.Ε.ΠΕ.Θ. παρακολουθεί  στενά τις διαδικασίες, δίνοντας δυναμικούς αγώνες, χωρίς συμβιβασμούς και υποχωρήσεις!

Σύμφωνα με τα οριζόμενα στην Εγκύκλιο, αιτούμαστε να μας ενημερώσετε για τις σχετικές ενέργειες που πραγματοποιήσατε, διότι η προθεσμία της 14ης Σεπτεμβρίου παρήλθε.

Για το Σύλλογο Εργαζομένων Περιφέρειας Θεσσαλίας

Ο                                              Η